مقالات

بهترین مراکز پزشکی هسته ای در تهران را بشناسیم

پزشکی هسته‌ای، روشی ایمن، بدون درد و کم هزینه برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها است. یکی از شاخه های علم پزشکی که در آن مواد رادیو اکنیو برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می شود پزشکی هسته ای است .این علم برای تشخیص و درمان مشکلات اعضا و بافت های بدن مانند استخوان ها ، مغز ، قلب ، دستگاه گوارش و … کاربرد دارد. به شکل تخصصی می توان گفت که این رشته تمامی اقدامات برای تشخیص و درمان در دو حیطه ی بالینی و پاراکلینیکی که در ان از خواص هسته ای استفاده می شود ، را داراست .

 

تاریخچه پزشکی هسته ای به صورت مختصر

یک فیزیکدان نیویورکی در سال 1951 به نام ” بندیکت کاسن ” برای اولین بار در دانشگاه یو سی ال ای دستگاه اسکن خطی را اختراع کرد. این دستگاه تا اوایل دهه 70 میلادی به عنوان پر استفاده ترین ساخته دست بشر در تصویر برداری از اندام های داخلی در بدن شناخته شده بود ، به همین دلیل امروزه کاسن را پدر ” علم تصویر برداری ” بدن نامیده اند در همان سال ها ” جان لورنس ” روش های درمانی به کمک رادیو ایزوتوپ فسفر -32 را مورد تحقیق و بررسی قرار داده بود که نتیجه هم داشت .

از طرفی در سال 1951 فردی کانادایی به نام ” هارولد جانز ” برای اولین بار از کبالت – 60 جهت درمان و بهبود بیماران استفاده می کرد ، همه ی این سیستم ها توسط ” لارس لکسل ” تکامل پیدا کرد . در سال 1394 ” دیوید کول ” سیستمی را برای رادیو نوکلئید ها اختراع کرد . ( سیستم ثبت فوتونی اسکنینگ )

” هل انگر ” نیز در سال 1958 دوربین سنتیلا سیون را در دانشگاه بروکلی ابداع کرد و در اختیار محققان قرار داد به این صورت بود که تصویر برداری دینامیک در پزشکی هسته ای ایجاد گشت .

اواخر دهه 90 میلادی و آغاز قرن جدید در این علم با ادغام سیستم های تصویری آناتومیک و فیزیولوژیکی جهش و پیشرفت بزرگی رخ داد. سیستم اسپکت سی تی از این نمونه سیستم ها است .

 

 

آشنایی با روش کار در علم پزشکی هسته ای

نماند پزشکی هسته ای

در این علم رادیو داروی مخصوص برای هر عضو به شکل ماده ی رادیو اکتیو نشان داده می شود که به بیمار تزریق شده و در عضو مورد نظر برای درمان و یا تشخیص تجمع می شود ، پس از آن با دستگاه های گاما کمرا از عضو مورد نظر عکس برداری می کند . نتیجه ی این کار به دست آوردن اطلاعات در مورد عملکرد اعضای مختلف بدن است.

در استفاده از پزشکی هسته ای به صورت ازمایش ، تصویر برداری و یا درمان است ، موادی که وارد بدن می کنیم به بدن آسیبی نمی رساند و رادیو ایزوتوپ هایی که استفاده می شود در حد اکثر یک ساعت در رگ های خونی پخش خواهند شد .

 

 

موارد زیر نمونه های تکنیک های هسته ای در علم پزشکی است.

 

1- تهیه و تولید کیت های هورمونی

2-تشخیص و درمان سرطان پروستات

3-تولید کیت های رادیو دارویی ( برای مراکز پزشکی هسته ای )

4-تهیه رادیو دارو ها برای بیماری هایی از قبیل تیروئید و درمان ان بیماری ها

5-شناخت جایگاه تومورهای سرطانی ( بررسی تومور های مغزی ، سینه و ناراحتی های وریدی )

6-تشخیص سرطان کولون ، روده کوچک و برخی از سرطان های مربوط به سینه

7-اسکن برای بیماری های قلبی ، تشخیص عفونت ها و التهاب مفصلی ، آمبولی و لخته های وریدی

8-و …

 

 

 

درمان بیماری به وسیله پزشکی هسته ای در مراکز

در این عمل ، ردیاب رادیو اکتیو مواد رادیو اکتیو است که از طریق تزریق و همین طور از روش بلعیدن به جریان خون وارد خواهد شد . یکی از روش ها ی ردیابی به این صورت است که این مواد در خون حرکت کرده و ساختار رگ های خونی را به نمایش خواهد گذاشت در این روش همه ی ناهنجاری ها و لخته هایی که در رگ های خونی وجود دارد را می توان تشخیص داده و به درمان آن پرداخت .

برخی از اعضای بدن ما نوع خاصی از مواد شیمیایی را در خود نگه داری خواهند کرد برای مثال غده تیروئید که ید را در خود جمع می کند ، برای تشخیص در این روش درمانی با بلعیدن یا استفاده به صورت قرص از ید رادیواکتیو می توان تومور های تیروئید را تشخیص داده و درمان کرد .

استفاده های رایج از علم پزشکی هسته ای

امروزه پزشکان از این روش برای عملکرد و تجسم ساختاری عضو ، بافت ، استخوان یا سیستم در داخل بدن استفاده می کنند .

 

 

کاربرد پزشکی هسته ای در قلب برای بزرگ سالان:

_  تشخیص اندازه بیماری انسداد و تنگی عروق قلب

_ ارزیابی برای انتخاب نوع درمان

_ عکس برداری از عملکرد قلب و جریان خون در آن

_ بررسی عملکرد قلب برای پیشگیری و یا درمان

_ ترمیم جریان خون در قلب

_ تشخیص میزان اسیب دیدگی قلب بعد حمله قلبی

_ شناخت رد پیوند قلب

 

کاربرد پزشکی هسته ای در استخوان ها  برای بزرگ سالان:

اسکن استخوان به تشخیص و درمان انواع بیماری های استخوانی کمک می کند که این عمل یک تصویر برداری هسته ای است.  اگر درد شما به وسیله ی اشعه ایکس استاندارد قابل تشخیص نباشد پزشک متخصص اسکن استخوان را برای شما توصیه می کند. (برای درد های غیر قابل توضیح ، عفونت های استخوانی و یا صدمه به استخوان ). این نوع اسکن برای تشخیص سرطان هم قابل انجام است ، سرطان هایی که از طریق پروستات و یا سینه به استخوان رسیده باشد تشخیص داده خواهد شد.

 

_ ارزیابی برای بیماری متاستاتیک استخوان ( شایع ترین تومور های بدخیم استخوان هستند )

_ شناخت محل های بافت برداری

_ دیدن تومور های استخوانی

_ ارزیابی شکستی ، آرتروز و عفونت استخوان ها

 

کاربرد پزشکی هسته ای در کلیه برای بزرگ سالان:

_ ارزیابی عروق خونی کلیه ( فشار خون بالا )

_ تشخیص انسداد مجاری ادرار

_ باز شناسی برگشت ادرار

_ ارزیابی کلیه ( برای عفونت در برابر زخم های عفونی )

_ عملکرد جریان خون در کلیه های پیوند داده شده .

 

کاربرد پزشکی هسته ای در ریه ها برای بزرگ سالان:

_ اشنایی با عملکرد ریه ( برای عمل پیوند یا احیای ریه )

_ اسکن برای تشخیص مشکلات تنفسی و جریان خون در ریه

_ تشخیص رد پیوند ریه

 

کاربرد پزشکی هسته ای در مغز برای بزرگ سالان:

_ شناخت قسمت هایی از مغز که ممکن است ایجاد تشنج کند (کمک به برنامه ریزی برای جراحی )

_ غیر طبیعی بودن ماده شیمیایی در مغز ( برای بیماران مبتلا به پارکینسون )

_ بررسی اخلالات مغزی در بیمارایی که اخلالاتی در جریان خون دارند

_ ارزیابی برای بازگشت مجدد تومور مغزی

_ تشخیص بیماری های عصبی ( مانند بیماری الزایمر )

 

کاربرد پزشکی هسته ای در دیگر سیستم های بدن برای بزرگ سالان:

_ برای شناسایی خون ریزی در روده

_ شناخت دلایل نداشتن اشتها

_ تشخیص بیماری تیروئید ( بیش از حد فعال یا غیر فعال بودن تیروئید )

_ ارزیابی تب در صورت ناشناخته بودن منشاء

_ ارزیابی کیسه صفرا  (التهاب یا عملکرد غیر طبیعی این عضو )

_ بررسی جریان مایع نخاع ( برای احتماع نشت نخایی )

_ بررسی غده پارا تیروئید بیش از حد فعال

_ شناخت عفونت

_ و …

 

کاربرد پزشکی هسته‌ای برای کودکان

در این علم می تواند بیماری کودکان را نیز تشخیص داد و درمان کرد که در این قسمت با نمونه هایی از کاربرد این علم آشنا خواهیم شد.

_ باز بودن انتقال های بطنی در مغز ارزیابی می شود

_ شناسایی اختلالات مری ( اخلالات حرکتی یا ریفلاکس مری )

_ باز شناخت بیماری های قلبی مادر زادی ( انتقال و جریان خون ریوی )

_ باز بودن مجاری اشک در کودکان

 

پزشکی هسته‌ای بهترین نوع تشخیص و درمان بیماری سرطان

در حال حاضر پزشکی هسته ای در دسته ی ایمن ترین و کم خطر ترین راه تصویر برداری تشخیصی در دنیا است ، بهترین نوع تشخیص و درمان بیماری سرطان است که تصویر برداری آن  به صورت متفاوتی نسبت به رادیوگرافی ، سی تی اسکن و … است .

می توان گفت کاربرد پزشکی هسته ای استفاده  صلح آمیز از انرژی هسته ای است که امروزه ایران پیشرفت های زیادی در این زمینه داشته است .  تشخیص سرطان ها با علم پزشکی هسته ای بی نظیر است که در ایران نتایج موفقیت آمیزی داشته است . این روش درمان و تشخیص بسیار دقیق است و در تصویر های آن تمامی بافت و تغییرات را می توان مشاهده کرد .

درمان بیماری سرطان به وسیله پزشکی هسته ای به این صورت است که تومورهای سرطانی ، فسفات را در خود جمع می‌کنند، بنابراین با تزریق ایزوتوپ رادیواکتیو فسفر – 32 در جریان خون با این روش درمان ، می‌توان تومورهای سرطانی را شناسایی کرد که دلیل شناسایی آن افزایش رادیو اکتیوشان است.

آمادگی قبل از انجام آزمایش

در ابتدا شما باید روپوش مخصوص بپوشید. اگر دارویی مصرف می کنید از جمله ویتامین ها و مکمل های گیاهی ،  حتما باید قبل از آزمایش پزشکی که آزمایشات شما را انجام می دهد مطلع سازید زیرا امکان دارد برخی دارو ها در نظم معاینه تداخل داشته باشد. همچنین شما باید پزشک را در جریان بیماری های خود بگذارید. جواهرات و وسایل جانبی فلزی قبل از شروع آزمایش برداشته شود زیرا ممکن است در این روش دخالت کند . خانم ها باید توجه کنند که باید در مورد احتمال حاملگی یا شیر دهی به پزشک خود اطلاع دهند.

 

نکاتی در مورد شناخت مرکز پزشکی هسته ای خوب در تهران

در ابتدا باید شناخت کامل از آن مرکز و از ابزار ها و تجهیزاتی که برای انجام انواع اسکن ها و ازمایشات هسته ای انجام می شود داشته باشیم . مراکز خوب باید بتوانند ابراز های جدید و تجهیزات کامل و نوین برای خدمات به بیماران خود داشته باشند .

 اسکن شما را باید فردی متخصص در این زمینه و با تجربه انجام دهند این امر برای داشتن اسکنی با نتیجه ی خوب ، واضح و دقیق بسیار مهم است.

مرکز پزشکی هسته ای پارس در تهران از بهترین مراکزی است که سعی بر داشتن نتیجه درست و قطعی برای بیماران خود هستند . این مرکز داشتن تجهیزات نوین و وجود متخصصین خبره و با تجربه را رکن اصلی درمان و تشخیص بیماری قرار داده است

دلایل انتخاب پزشکی هسته ای برای تشخیص و درمان

آزمایشات پزشکی هسته ای اطلاعات منحصر به فردی در مورد ساختار و عملکرد آناتومی بدن ارائه می کنند که این دستیابی به این اطلاعات با روش های دیگر تصویر برداری ممکن نیست .

یکی از دلایل انتخاب پزشکی هسته ای برای بیمار این است که اسکن های پزشکی هسته ای کامل ترین و مفید ترین اطلاعات برای تشخیص بیماری و یا تعیین نوع درمان آن بیماری ارائه می کنند  .

داروهای هسته ای نسبت به روش های دیگر درمان مانند جراحی اکتشافی که قطعا با درد های زیادی صورت می گیرد ، ارزان تر بوده و ممکن است اطلاعات دقیق تر و کامل تری در اختیار پزشک و بیمار قرار دهد. این دارو ها ی هسته ای می توانند در ابتدای بیماری مشکل فرد بیمار را تشخیص دهند .  

نیاز هر انسانی سلامتی است اما زندگی بدون بیماری و درد امکان پذیر نیست . برای بیمارانی که به مراکز پزشکی هسته ای مراجعه می کنند مهم ترین تقاضا این است که راحت و با خیالی آسوده و بدون هدر دادن وقت بتوانند مراحل تشخیصی یا درمانی خود را انجام دهند ،برای معرفی و بهترین مرکز پزشکی هسته ای تهران می توان از  مرکز پزشکی هسته ای پارس که دارای متخصصان حرفه ای و با تجربه بوده ، نام برد که می توان به راحتی با مراجعه به سایت این مرکز اطلاعات تماس آن را به دست آورده و نوبت دهی را بدون درد سر و بدون معطلی انجام دهید. همچنین شما می توانید سوالات خود را مطرح کنید قطعا آن ها پاسخ گوی سوالات شما خواهند بود .

 

از درگاه الهی برای کلیه شما بزرگواران آرزوی سلامتی دارم

 

 

 

 

 

 


پیام بگذارید

برچسب های محبوب

MRI چیست؟ SPECS آیا بعد از اسکن هسته‌ای باید اتاقم را از خانواده جدا کنم؟ آیا بعد از اسکن هسته‌ای می‌توانم آزمایش چکاپ بدهم؟ آیا بعد از اسکن هسته‌ای می‌توانم رانندگی کنم؟ آیا تصویربرداری به روش پزشکی هسته‌ای برای بیمار خطرناک است؟ اسکن استخوان اسکن تیروئید اسکن مغز اسکن هسته ای اسکن هسته ای اطفال اسکن هسته ای بیمارستان پارس اسکن هسته ای چیست اسکن هسته ای کبد اسکن هسته ای کودکان اسکن هسته‌ای برای چه بیماری‌هایی مناسب است؟ اسکن هسته‌ای و تاثیر آن در سطح هوشیاری افراد اسکن کلیه در تهران بعد از انجام اسکن لباس‌هایم را باید دور بیندازم؟ بهترین مرکز اسکن کلیه بهترین مرکز تست rbc بهترین مرکز پزشکی هسته ای تداخل آزمایش‌های خون و ادرار با اسکن هسته‌ای و تاثیر آنها بر یکدیگر تست rbc چیست تشخیص عفونت کلیه تفاوت اسکن هسته‌ای و سی تی آنژیوگرافی قلب چیست؟ خدمات بهترین مرکز اسکن هسته ای سطح هوشیاری متفاوت در افراد سی تی آنژیوگرافی چیست؟ سی تی اسکن چیست؟ محدوده نرمال rbc معرفی خدمات مرکز پزشکی هسته‌ای پارس من در بدنم پروتز دارم. آیا می‌توانم اسکن هسته‌ای انجام دهم؟ موارد استفاده از سی تی آنژیوگرافی می‌توانم در یک روز سی تی اسکن و اسکن هسته‌ای انجام دهم؟ نقش اسکن هسته‌ای بر بیماری‌های مغزی هزینه اسکن هسته ای در سال 1400 واریکوسل چیست وجود پروتز در بدن و اسکن هسته ای پروتز چیست؟ پزشکی هسته ای پزشکی هسته‌ای برای مشکلات قلبی چرا باید اسکن هسته‌ای انجام دهیم؟ چرا باید فاصله‌ام از پرسنل و بقیه افراد حفظ شود؟ کاربرد تصویربرداری هسته‌ای

به خبرنامه ما بپیوندید!

خبرهای ماهانه ما را با آخرین اخبار ، مقالات و منابع دریافت کنید.

نگران نباشید ، ما اسپم ارسال نمی کنیم

مرکز پزشکی هسته ای بیمارستان پارس

مرکز پزشکی هسته ای بیمارستان پارس در بالاترین سطح کیفی و ارائه خدمات متفاوت و متمایز در خدمت مشتریان عزیز می باشد .

آدرس:تهران ، بلوارکشاورز،بیمارستان پارس،ساختمان شماره۲

تلفن :

02182199360

 

© کپی رایت – مرکز پزشکی هسته ای بیمارستان پارس

تماس بگیرید