مقالات

تشخیص واریکوسل با اسکن تورشن بیضه راهکاری بسیار کاربردی برای درمان

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی راجع به تشخیص واریکوسل با اسکن تورشن بیضه که اکثرا آقایان ممکن است در زندگی خود با آن سروکار داشته باشند را شرح دهیم، لطفا همراه ما باشید.

بهتر است که بدانید در آقایان بیضه ها از اجزای سرخرگ و سیاه رگ تشکیل شده اند، غده های تناسلی توسط این رگ ها خونرسانی می شوند. وقتی که این رگ های سیاه توسط ضربه یا یک اتفاق دچاره اختلال خون رسانی به بیضه ها می شوند واریکوسل رخ می دهد، به عبارتی به گشاد شدن سیاه رگ های درون بیضه واریکوسل گفته می شود. این تعریف به این معنا نیست که در هر دو بیضه همزمان واریوکوسل رخ دهد، این بیماری بیشتر در بیضه چپ بروز می کند و اگر در هردو بیضه اتفاق بی افتد یک اتفاق نادر است. این بیماری در شکل حاد باعث افزایش درد و تخریب بیضه می شود. شخص توان باروری ندارد بطوری که قادر به تولید منی نمی شود و در سنین بلوغ و نوجوان بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند.

تشخیص واریکوسل با اسکن تورشن بیضه

علائم واریکوسل

 

این بیماری درجات متفاوتی دارد که بر اساس مشاهداتی که در فرد بروز می دهد درجه بندی می شوند، واریکوسل دارای 3 درجه است؛ خفیف،متوسط و شدید که در ادامه به تشخیص واریکوسل با اسکن تورشن بیضه بیشتر می پردازیم.

 

درجات واریکوسل

 

 1. واریکوسل خفیف: دراین درجه یک راهکار بسیار ساده برای تشخیص آن وجود دارد؛ بطوری که فرد دماغ خود را گرفته و به بدن خود فشار بیاورد متوجه می شود که رگی که آسیب دیده برجسته می شود، در این صورت  به واریکوسل خفیف دچار شده است. در این درجه از بیماری فرد علائم خاصی ندارد و از بیماری خود غافل است.
 2. واریکوسل متوسط: در این درجه از بیماری فرد آسیب دیده کاملا از برجسته و گشاد شدن رگ های خود آگاه است و نیازی به تست فشار به رگ ها ندارد و اگر فشار بیاورد رگ ها چند برابر ورم میکنند.
 3. واریکوسل شدید: در این مرتبه از بیماری واریکوسل بسیار قابل مشاهده است بطوری که گویی در بالای بیضه ها کیسه ای پر از کرم تشکیل شده است.

 

واریکوسل تا چه حدی می تواند برای شما خطر ناک باشد؟

 

هر بیماری اگر از آن غافل بود و بوقت مطلوب به آن رسیدگی نکرد، درجه بیماری پیشروی می کند، بهترین پاسخ را با مراجه به پزشک مربوطه و خاستن مشاوره از وی به دست بیاورید و از افراد ناآگاه و فاقد تخصص مشاوره نگیرید، متخصصان مرکز هسته ای فارس با مطالعات فراوان در این زمینه همه حالاتی  که این بیماری به همراه خود دارد را مورد بررسی حرفه ای قرار داده اند؛ در ادامه به تشریح تشخیص واریکوسل با اسکن تورشن بیضه همراه شما هستیم.

 

 • ناباروری: زمانی که در بیضه ها رگ ها متورم و گشاد شوند باعث ایجاد لخته خون می شود، این امر باعث افزایش دمای بیضه و پایین آمدن توان تولید تعداد اسپرم ها شده و فرد بیمار نابارور می شود.
 • کوچک شدن سایز بیضه ها: این رویداد بیشتر در افراد در حال بلوغ  و نوجوانان بوجود می آید که مانع رشد طبیعیه بیضه ها می شود، در این حال بیشترین توصیه پزشکان به بیماران اندازه گیری مداوم سایز بیضه ها در طول درمان است، اگر بوقت به این رویداد رسیدگی نشود باعث کوچک ماندن و عقیم شدن شخص می شود.
 • تغییرات هورمونی نامتعادل: واریکوسل می تواند تغییرات هورمونی را متعادل کند، از جمله این بیماری می توان به افزایش تولید هورمون LH و یا غیر منطقی شدن تولید هورمون تستوسترون اشاره کرد.

تشخیص واریکوسل بوسیله اسکن تورشن بیضه

شناسایی واریکوسل از طریق یک سری آزمایش ساده و شناخت علائم آن  به سادگی قابل تشخیص است. در این حال وقتی که به پزشک مراجعه کرده اید از شما می خواهد که بطور مرتب به شکل ایستاده نفس های عمیق بکشید، بااین کار رگ هایی که گشاد شده اند بر روی بیضه های شما قابل مشاهده می باشد، در این حال پزشک ازشما سوالاتی می پرسد و بهترین جواب صادق بودن با پزشک است. متخصصان مرکز هسته ای فارس بدون شک یکی از مجرب ترین افراد در زمینه بیماری های مختلف هستند، این مرکز دارای یکی از بهترین تجهیزات پزشکی و جراحی در زمینه تشخیص واریکوسل با اسکن تورشن بیضه می باشد.

زمانی که پزشک در معاینه بدنی شما شک دارد و دچارمشکل می شود به دلیل وجود برخی علائم خاص که دچار تردید پزشک می گردد از شما می خواهد که یک آزمایش سونو یا یک اسکن تورشن بیضه در بهترین مراکز پزشکی هسته ای  بدهید که در پی این آزمایش ها می تواند تصاویری از حجم رگ و اندازه آنها را بطور دقیق ببیند. یکی از بهترین راهکار هایی که به بیماران توصیه می شود جهت تشخیص واریکوسل، آزمایش از طریق اسکن تورشن بیضه است.

پیچ خوردگی بیضه چه نشانه هایی دارد؟

تورشن بیضه چیست؟

هنگامی که اسپرماتیک کورد که به آن بند بیضه نیز گفته می شود در اثر اتفاقاتی بچرخد، تورشن بیضه یا گره خوردگی رخ می دهد که باعث قطع جریان گردش خون بیضه می شود، در نهایت اگر مدت زمان پیچ خوردگی بیش از پنج ساعت طولانی تر شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود که ممکن است باعث ناباروری شود. مهم ترین علامت آن بوجود آمدن درد در آن نواحی است، همچنین بیضه بزرگتر از حد معمولی شده و از طرفی به علت پیچ خوردگی بند بیضه به سمت بالا کشیده می شود. بیشترین علت اصلی این پیچ خوردگی ها دلایل مادرزادی دارند، آمارها نشان می دهد که هنگام تولد چهار هزار کودک یک نفر آنها به این بیماری مبتلا می شوند، علاوه بر این از هر بیستو پنج هزار نفر مرد قبل از بیستو پنج سالگی یک نفر مبتلا به تورشن می شود.

 

پیچ خوردگی بیضه چه نشانه هایی دارد؟

 1. ایجاد حالت تهوع ، سردرد و استفراغ
 2. احساس درد شدید در بیضه و نواحی بیضه ها
 3. تب
 4. ناباروری به علت تولید کم اسپرم

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • افزایش حجم بیضه ها
 • اختلالات مادر زادی
 • رها بودن بیضه در کیسه بیضه ها
 • موارد حاد بیضه

هنگامی که پیچ خوردگی در بیضه اتفاق بیفتد، به مرور زمان دچاربزرگی، التهاب می شود و بیضه کمی از کیسه خود خارج می شود. تشخیص این موارد براساس نشانه های بیمار و یافته ها که توسط متخصص مربوطه بدست می آید،اگر تشخیص نامناسب باشد باید از سونو رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که این آزمایش تورشن، کاهش گردش خون بیضه را مشخص می کند. اگر به سرعت موفق به تشخیص بیماری شوید در برابرش بیمه خواهید بود بطوری که گاهی پیچ خوردگی ها با چرخندان بیضه در سمت مخالف برطرف می گردد و بیمار رو به بهبود می شود.

اگر این پیچ خوردگی به سرعت زیر پنج ساعت درمان شود با خوش شانسی نود درصد بیضه دوباره حیات خود را به دست می آورد، زمان به دوازده ساعت برسد تقریبا پنجاه درصد آن احیا و اگر به بیستو چهار ساعت برسد ده درصد شانس باقی می  ماند.

در ادامه قصد داریم بیشتر علائم این بیماری را برای شما تشریح کنیم.

واریکوسل تا چه حدی می تواند برای شما خطر ناک باشد؟

ازعلائم های دیگری که نتیجه بیماری واریکوسل است می توان به موارد ذیل اشاره نمود

 • آزمایشات اسپرم نتایج غیر عادی داشته باشد.
 • افزایش حجم رگ ها که در برخی از آن ها پیچ خوردگی مشهود است.
 • بیمار ممکن است در بیضه احساس درد کند و در سطح پوست آن خشکی احساس کند.
 • یکی دیگر از علائم این بیماری افزایش حجم و افتادگی یکی نسبت به دیگری است.
 • بیمار بعد از انجام کارهای سخت و نفس گیر دچار درد در بیضه هایش می شود.
 • کاهش یافتن اسپرم در منی
 • امکان بوجود آمدن توده در بیضه که بیمار هیچ دردی حس نمی کند.
 • یک ویژگی ساده این بیماری این است شخص در حالت سرپایی درد دارد و وقتی دراز می کشد از درد وی کاسته می شود.
 • هنگامی که در محیط های گرم قرار میگیرند احساس درد بیشتری به آن دست می دهد.

چه موقع پزشک تصمیم به درمان واریکوسل می گیرد؟

 1. وقتی که پزشک نشانه هایی بیشتر از اسکن نتایج آزمایش ها را ببیند.
 2. وقتی که هیچ عامل دیگری برای ناباروری بیمار وجود نداشته و پزشک درمان واریکوسل را شروع می کند.
 3. زمانی که شخص بیمار مدتی نابارور  بوده و تعداد اسپرم های کم شده باشد.

با پیشرفت تکنولوژی و تکامل علم بشر روش های گوناگونی برای این بیماری بوجود آمده است که یکی از بهترین آنها تشخیص واریکوسل با اسکن تورشن بیضه است.

روش های درمان واریکوسل  

متخصصان مرکز هسته ای فارس با تکیه به علم و تجربه و با استفاده از تکنولوژی توانسته بهترین متخصصان و جراحان را گرد هم آورده تا به بیماران بهترین خدمت را ارائه دهند.

در بعضی موارد این بیماری لازم به درمان نیست، اما  اگر مشکلات و عوارض که در بالا به آن اشاره کردیم مشهود باشد و پزشک اقدام به درمان این بیماری کند تنها راه درمان جراحی می باشد. عمل واریکوسل شامل مسدود کردن رگی می باشد که دچار مشکل شده باشد. در آن سو خون را در رگ های سالم دیگر به جریان می اندازد، این روش جراحی می تواند به افرادی که نابارور هستند کمک کند. بدین صورت که با برقراری جریان خون و کیفیت اسپرم آن ها، می توان ناباروری را درمان کرد.

روش های جراحی واریکوسل را می توان به سه صورت انجام داد که در ادامه شرح داده خواهند شد.

 • واریکوسلکتومی: این نوع عمل که به وسیله بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی است از طریق کشاله ران یا شکم به واریکوسل دسترسی پیدا می کنند. سپس از طریق میکروسکوپ های حرفه ای جراحی، رگ مشکل دار پیدا شده و مسدود می شود، با استفاده از سایر رگ های سالم خون به جریان در می آید.
 • لاپاراسکوپی: این تکنیک از جراحی خیلی رایج می باشد و نسبت به بقیه روش ها دوره سختی کمتری خواهد داشت. دلیل این امر ایجاد برش کوچک در سطح شکم می باشد، جراح اول برشی کوچک بر روی سطح شکم ایجاد می کند و سپس ابزار کوچکی به نام لاپاراسکوپ را در بدن فرو می کند. در این ابزار دوربین کوچکی تعبیه شده که می توان بوضوح داخل بدن را دید، سپس پزشک به مسدود کردن رگ و جریان خون در رگ های سالم دیگر می پردازد.
 • آمبولی پرکوتانئوس: در این روش پزشک یک لوله را از طریق گردن یا کشاله ران در بدن وارد می کند تا به رگها دسترسی پیدا کند. در این نوع جراحی نیز حداقل برش و اسکار در شخص بیمار ایجاد شده و از دسته تکنیک های جراحی کم تهاجمی می باشد.

مزایای جراحی واریکوسل

از مهمترین مزایای جراحی واریکوسل بازگشت قدرت باروری در مردان می باشد.  ولی در بعضی  موارد خاص قدرت اسپرم ها هیچوقت به حالت طبیعی بر نخواهد نمی گردد. جای هیچ ترسی نیست زیرا با تکنیک هایی نظیر لقاح خارج از رحم یا میکرواینجکشن می توان توان باروری را بیشتر کرد. این روش ها مناسب اشخاصی می باشد که تعداد اسپرم آن ها زیاد نباشد یا به هردلیلی قدرت کمتری برای باروری داشته باشد.

 

چه نکاتی را باید بعد از عمل جراحی به دقت رعایت کرد؟

 • اگر در کشاله ران از سه تا شش هفته احساس درد داشتید کاملا طبیعی است.
 •  بهتر است برای کمتر شدن درد نواحیه جراحی شده طبق دستور پزشک دارو مصرف کنید.
 • تورم و کبودی در کشاله ران فرد تا سه الی چهار هفته بعد از عمل جراحی وجود دارد لذا در این زمینه از پزشک خود دستور کار بگیرید.
 • بیمارانی که از روش لاپاراسکوپی جراحی استفاده کرده اند می توانند بعد از دوالی سه  روز پس از جراحی به انجام کارهای روزمره خود مشغول شوند.
 • اگر به هر نوعی جراحی انجام دادید و شغل سنگینی دارید، حتما به بدن خود استراحت دهید.
 • در جراحی های لاپاراسکوپی که دوره سختیه کمی دارند نیز باید یک هفته از جراحی بگذرد، سپس به فعالیت های سنگین بپردازید. درحالیکه افرادی که از سایر روش های جراحی (نظیر جراحی باز) استفاده کردند به زمان بیشتری جهت بهبودی کامل احتیاج دارند.
 • استفاده از شورت های مخصوص و محافظ بعد از عمل جراحی.

پیامد های جراحی چیست؟

در برخی موارد افراد بعد از عمل عوارضی را مشاهده می کنند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • تولید مایعات در نواحی اطراف بیضه
 • آسیب دیدگی رگ های سیاه ها در حین جراحی
 • مشاهده عفونت
 • امکان فعال شدن مجدد بیماری و بروز واریکوسل

 

امیدواریم که به همه سوالات شما در زمینه  تشخیص واریکوسل با اسکن تورشن بیضه پاسخ مطلوب و مناسب را داده باشیم؛ شما می توانید در صورت هرگونه سوال یا ابهام یا گرفتن اطلاعات تماس به سایت متخصصان مرکز هسته ای پارس مراجعه کرده و با گرفتن وقت قبلی از آنها مشاوره دریافت کنید.

برچسب ها: بهترین مرکز اسکن تورشن بهترین مرکز پزشکی هسته ای تشخیص واریکوسل واریکوسل چیست

پیام بگذارید

برچسب های محبوب

MRI چیست؟ SPECS آیا بعد از اسکن هسته‌ای باید اتاقم را از خانواده جدا کنم؟ آیا بعد از اسکن هسته‌ای می‌توانم آزمایش چکاپ بدهم؟ آیا بعد از اسکن هسته‌ای می‌توانم رانندگی کنم؟ آیا تصویربرداری به روش پزشکی هسته‌ای برای بیمار خطرناک است؟ اسکن استخوان اسکن تیروئید اسکن مغز اسکن هسته ای اسکن هسته ای اطفال اسکن هسته ای بیمارستان پارس اسکن هسته ای چیست اسکن هسته ای کبد اسکن هسته ای کودکان اسکن هسته‌ای برای چه بیماری‌هایی مناسب است؟ اسکن هسته‌ای و تاثیر آن در سطح هوشیاری افراد اسکن کلیه در تهران بعد از انجام اسکن لباس‌هایم را باید دور بیندازم؟ بهترین مرکز اسکن کلیه بهترین مرکز تست rbc بهترین مرکز پزشکی هسته ای تداخل آزمایش‌های خون و ادرار با اسکن هسته‌ای و تاثیر آنها بر یکدیگر تست rbc چیست تشخیص عفونت کلیه تفاوت اسکن هسته‌ای و سی تی آنژیوگرافی قلب چیست؟ خدمات بهترین مرکز اسکن هسته ای سطح هوشیاری متفاوت در افراد سی تی آنژیوگرافی چیست؟ سی تی اسکن چیست؟ محدوده نرمال rbc معرفی خدمات مرکز پزشکی هسته‌ای پارس من در بدنم پروتز دارم. آیا می‌توانم اسکن هسته‌ای انجام دهم؟ موارد استفاده از سی تی آنژیوگرافی می‌توانم در یک روز سی تی اسکن و اسکن هسته‌ای انجام دهم؟ نقش اسکن هسته‌ای بر بیماری‌های مغزی هزینه اسکن هسته ای در سال 1400 واریکوسل چیست وجود پروتز در بدن و اسکن هسته ای پروتز چیست؟ پزشکی هسته ای پزشکی هسته‌ای برای مشکلات قلبی چرا باید اسکن هسته‌ای انجام دهیم؟ چرا باید فاصله‌ام از پرسنل و بقیه افراد حفظ شود؟ کاربرد تصویربرداری هسته‌ای

به خبرنامه ما بپیوندید!

خبرهای ماهانه ما را با آخرین اخبار ، مقالات و منابع دریافت کنید.

نگران نباشید ، ما اسپم ارسال نمی کنیم

مرکز پزشکی هسته ای بیمارستان پارس

مرکز پزشکی هسته ای بیمارستان پارس در بالاترین سطح کیفی و ارائه خدمات متفاوت و متمایز در خدمت مشتریان عزیز می باشد .

آدرس:تهران ، بلوارکشاورز،بیمارستان پارس،ساختمان شماره۲

تلفن :

02182199360

 

© کپی رایت – مرکز پزشکی هسته ای بیمارستان پارس

تماس بگیرید